Bár a redőnyök már évtizedek óta otthonaink megbízható árnyékolói, valójában elég bonyolult szerkezettel rendelkeznek. Való igaz, hogy a magas minőséggel rendelkező, prémium kategóriás redőnyök ritkábban szoktak tönkremenni, ennek ellenére ezeknél a típusoknál is előfordulhatnak olyan hibajelenségek, melyek okaira sokan kíváncsiak lehetnek.
Ezért ezúttal összegyűjtöttük azokat a kiváltó okokat, melyek miatt a leggyakrabban tönkre szoktak menni a redőnyök.
Tönkrement a gurtni
Azoknál a redőnyöknél, melyeket hagyományos módon, kézzel kell mozgatni, legtöbbször a gurtni szokta megadni magát. Bár a gurtni általában egy erős, strapabíró anyagból szokott készülni, a folyamatos használat, a hatalmas megterhelés miatt elhasználódhat, elvékonyodhat, és idővel el is szakadhat. Normál esetben a gurtni 8-10 éves élettartammal rendelkezik, de ennyi bőven elég ahhoz, hogy tönkremenjen, és veszítsen rugalmasságából.
A gurtni élettartama lerövidülhet akkor, ha azt nem megfelelően szerelték be, hiszen ilyenkor a terhelés mellett folyamatosan súrlódik is valahol. Szerencsére a redőny alkatrészek között a gurtni a legolcsóbb, így egy elszakadt gurtni kicserélése nem lesz egy nagy befektetés.
Felhúzás után nem engedhető vissza a redőnypalást
Ha jól belegondolunk, a redőnyt gyakorlatilag a gravitáció mozgatja. Saját súlya húzza le leengedéskor, ha ezt lehetővé tesszük a gurtni automatizálásával. Ha teljes felhúzás után nem tudjuk megmozdítani a redőnypalástot, akkor általában az okozza a gondot, hogy a teljes palást beszaladt a tokba, ami annyira megfeszült, hogy eldeformálódott, el is törött az.
Ennek következtében pedig nem fog tudni a rendeltetéseknek megfelelően a helyére visszacsúszni. De a tengelyhez kapcsolódó probléma is állhat a háttérben, de szerencsére ez ritkábban szokott előfordulni. Mindkét hiba megjavításához érdemes szakember segítségét kérni!
Hibátlanul működik a redőny, de a gurtnit a csiga nem húzza visszacsúszni
Szintén elég gyakori probléma szokott lenni az, ha a csiga valami miatt nem húzza a gurtnit vissza. Ilyenkor a hibát nem is a redőnyben, hanem a csigában kell keresni, ami a gurtni állandó feszítését szolgálja. Ebben az esetben azt tapasztalhatjuk, hogy bár mozgatható a redőnypalást, fel lehet húzni és le is lehet engedni, nem lehet fixálni azt, mert a gurtni nem húzódik vissza, nem feszül.
Tudni kell, hogy a csiga rengeteg apró alkatrészből áll. Eltörhet benne egy rugó, tönkre mehet benne fékező mechanizmus, sőt előfordulhat az is, hogy a kellemetlenséget a gurtni megcsavarodása okozza. Ebben az esetben kérjük szakember segítségét, hiszen a probléma feltárásához az automatika szétszedésére lesz szükség.
Akadozó redőny
Az, hogy akad a redőny, leginkább a műanyag árnyékolóknál szokott előfordulni, de természetesen az alumínium redőnyöknél is találkozhatunk ezzel a problémával. Ilyenkor a problémát legtöbbször az szokta okozni, hogy a redőnylécek elcsúsznak oldalirányba. Ez a hiba általában akkor jelentkezik, ha a redőnypalást tisztítását nem függőlegesen, hanem vízszintesen végezzük el.
Az is előfordulhat, hogy azért akadozik a redőny, mert helytelenül lett az felszerelve, ilyenkor a redőnytokja nem vízszintesen áll. Ebben az esetben a redőnyt le kell szerelni, majd a megfelelő beállítások után vissza kell szerelni. Ezeket a munkálatot érdemes szakemberre bízni!